Uczestnicy I Festivalu


Andrzej Partum - gosc honorowy

Jean Dupuy

Charles Dreyfus

Valentine Verhaeghe

Michel Collet

Michel Giroud

Ryszard Piegza

Jan Swidzinski

Józef Robakowski

Stanislaw Krupowicz

Krzysztof Knittel


Jean Dupuy

Urodzony w Moulins w 1925 r. Artysta francusko-amerykanski. Zaprzyjazniony z Degottexem* , interesowal sie filozofia zen i poczatkowo tworzyl malarstwo gestu. W 1967 roku wyjechal do Nowego Jorku, gdzie rozwijal bardzo osobisty rodzaj sztuki "technologicznej", wytwarzajac skomplikowane maszynerie, które mialy oddzialywac na proces percepcji, wywolywac rozmaite zludzenia i intymne doznania fizjologiczne. W 1973 roku przeksztalcil swoja pracownie w swoisty "eksponat" i urzadzal w nim performances. Jego performances maja zawsze z góry okreslone granice czasowe i zaplanowane sa do konkretnego miejsca (performance - minute, Luwr, 1978; Three Evenings on a Revolving Stage, 1976). W roku 1976 poznal Maciunasa* i przez pewien czas uczestniczyl w dzialaniach grupy FLUXUS. Jednoczesnie prezentowal zespól obiektów, które nazwal Lazy Art (sztuka leniwa). Zajmuje sie tez do dzisiaj zabawami jezykowymi, szczególnie anagramami.

* Degottex Jean - malarz francuski; 1912 - Paryz - 1988

* Maciunas - artysta amerykanski pochodzenia litewskiego, zalozyciel grupy FLUXUS


na góre strony...

Charles Dreyfus

Urodzony w 1947 roku Suresnes, Francja. Artysta plastyk, poeta, krytyk sztuki i performer. Pisze o sztuce od roku 1971. Kierownik redakcji Kanal Magazine (1984 - 1991), Flux-worker (katalog Muzeum Sztuki Nowoczesnej miasta Paryz, 1974). Uprawia media nowoczesne: video, film, audio, mail-art... Uprawia takze performance - od 1974 roku, najpierw z grupa Doc(k) i sam w Muzeum Luwr, zaproszony tam przez Jeana Dupuy, w Centrum Pompidou podczas festiwalu "Polyphonyx". Bral udzial w Biennale w Wenecji razem z grupa FLUXUS w 1990 roku. Do dnia dzisiejszego bierze udzial we wszystkich wazniejszych festiwalach performance na calym swiecie.


na góre strony...

Valentine Verhaeghe

Artystka, choreograf - uprawia taniec nowoczesny, performance, kreacje sytuacji nadzwyczajnych, np. taniec podczas jazdy autobusu linii regularnych, sytuacje wiejskie, plenery. Aktualnie konczy doktorat na Uniwersytecie Paryskim na temat: "Taniec i psychoanaliza", przygotowuje do wydania ksiazke pt.: "Taniec, Performance w XX w. od Isadory Dunkan". Regularnie animuje Worshop nowych form tanca nowoczesnego. Wspólzalozycielka i animatorka "Montage Froide" wspólnie z Michelem Collet na dawnym dworcu w Villersexel.


na góre strony...

Michel Collet

Poeta, artysta multimedialny, wspólzalozyciel i animator wspólnie z Valentine Verhaeghe Asocjacji Kulturalnej "Montage Froide" (Zimna Góra - góra medrców Tao w Chinach); Asocjacja ta od roku 1990 jako jedyna we Francji organizuje interaktywne spotkania artystyczne - wedrówki górskimi szlakami polaczone z lektura, koncertami, tancem nowoczesnym i innymi formami aktywnosci artystycznej. Sa to wedrówki inicjujace w kierunku zródel poprzez wsie Haut Saône (Festival de Mille Etang). Michel Collet jest w trakcie przewodu doktorskiego na Uniwersytecie Paryskim w zakresie analizy systemów. Wyklada na Uniwersytecie oraz w Szkole Sztuk Pieknych w Besançon.


*na góre strony...

Michel Giroud

Artysta, historyk i teoretyk avant-gardes, performer. Zalozyciel i wieloletni dyrektor naczelny Kanal Magazine, Kanal Europe. Od 1975 roku dziennikarz w Radio France Culture. Komisarz performance podczas Biennale de Paris w roku 1980 i 1982. Autor wielu ksiazek, w tym monografie: Audiberti, 1967 i 1973; Nougaro, 1974; Raul Hausmann - Dadasophe; Od halasu do poezji dzwiekowej, 1977; w wydaniu Wolf Wostell. On sam opisuje siebie jako "malarza slów, szlifierza wszelkiego rodzaju", jest specjalista od wystapien ulotnych, efemerycznych, bogatych w improwizacje erudyczno - filozoficzne. Zalozyciel podrózujacego po Francji festiwalu multimedialnego Mille Voix 1000 Voies. Obecnie jest w trakcie tworzenia internetowego pisma o sztuce Kanal Internet.


na góre strony...

Ryszard Piegza

Ur. w roku 1954 w Trzebnicy. Studiowal w PWSSP we Wroclawiu oraz Ecole Superieure des Beaux Arts w Paryzu, gdzie mieszka na stale. W 1987 roku zalozyl Stowarzyszenie "wizya", scene spotkan artystycznych na rzecz rozwoju koneksji nowych srodkow wyrazu , gdzie akcja, performance, video art, instalacja, fotografia i muzyka zmierzaja do odkrywania nowych rozwiazan jezyka sztuki. Ryszard Piegza jest twórca wielu performance- akcji prezentowanych w calej Europie. Od 1991 roku istnieje w Paryzu "Tapis Volant", wielki perski dywan bedacy artystycznym wehikulem dla grupy paryskich artystów.


na góre strony...

Andrzej Partum

Urodzony w Warszawie w 1938 roku. Artysta polski, konceptualista, teoretyk, kompozytor. Wydawal wlasnym staraniem tomik z poezja eksperymentalna, organizowal w atmosferze prowokacji wieczory muzyki i poezji. Twórca Biura Poezji rejestrujacego fakty artystyczne na swiecie. Przestal tworzyc przedmioty sztuki, ograniczajac sie do publikowania manifestów (Pro/La 1971, Manifest Sztuki Bezczelnej 1976) i sztuki poczty (korespondencja z konceptualista D. Higginsem). Optowal za nihilistyczna koncepcja sztuki, wywarl wplyw na srodowisko Kultury Zrzutu lat 80-tych. W 1981 roku wyemigrowal do Danii, gdzie zalozyl Wyzsza Szkole Nihilizmu Pozytywnego. W Polsce ufundowano nagrode jego imienia dla mlodych poszukujacych twórców (jej laureatem jest m.in. Z. Libera).


na góre strony...

Jan Swidzinski

 

 

Urodzony w 1923 roku. Absolwent Wydzialu Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych w 1952 roku. Performer, krytyk sztuki i filozof. Zalozyciel i prezes miedzynarodowego stowarzyszenia sztuk innych SASI. W 1976 roku w Szwecji a nastepnie w Kanadzie oglosil Manifest Sztuki Kontekstualnej. Wydal kilka ksiazek, w tym "Art as Contextual Art", "Aer, Society and Self-consciousness", "Quotations on Contextual Art", "Freedom and Limitation - The Anatomy of Post-modernism". Uprawia szczególny sobie rodzaj performance akcji wiernie ilustrujacych jego bogate bibliografie.


na góre strony...

Józef Robakowski

 

Ur. w Poznaniu w roku 1939. Artysta polski, performer, fotografik, twórca video, instalacji, publikacji na temat sztuki wspólczesnej, organizator wystaw i akcji artystycznych. Studiowal na UMK w Toruniu i w WSFTViT w Lodzi. Wykladowca tej uczelni do 1981 roku. W latach 1970 - 1977 dzialal w ramach Warsztatu Formy Filmowej. W 1978 roku zalozyl prywatna Galerie Wymiany w Lodzi. Zajmuje sie analiza mediów i ich wykorzystaniem w sztuce. Zwiazany z neoawangarda konsekwentnie poszukuje w sztuce nie tyle tresci, ile "akumulowanej energii" (cykl prac w róznych technikach "katy energetyczne"). Poczawszy od pierwszych filmów eksperymentalnych w sposób obiektywny i pozbawiony narracji rejestruje zycie, ludzkie pozy, istnienie codziennych przedmiotów. W 1989 roku organizowal w Lodzi wielki przeglad sztuki "innych mediów" - Lochy Manhattanu.

 


na góre strony...

Stanislaw Krupowicz

Kompozytor, informatyk i matematyk. Jeden z najwybitniejszych polskich twórców muzyki komputerowej. Doktor Sztuk Muzycznych Stanford University w USA. Ukonczyl Akademie Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytet Warszawski. Prezes Fundacji Przyjaciól "Warszawskiej Jesieni". Laureat wielu prestizowych miedzynarodowych nagród w dziedzinie kompozycji. Pracownik naukowy uczelni europejskich i amerykanskich. Doswiadczenie w zakresie perfprmance, realizowanych wspólnie z Ryszardem Piegza. Doskonala znajomosc technik syntezy dzwieku, cyfrowego przetwarzania sygnalów i jezyków programowania na mikrokomputerach, duzych systemach komputerowych i superkomputerach.


na góre strony...

Krzysztof Knittel

Studiowal rezyserie dzwieku i kompozycje w PWSM w Warszawie oraz programowanie w Instytucie Matematycznym PAN. W czasie studiów razem z Magda Umer, Januszem Weissem I Andrzejem Woyciechowskim zalozyl kabaret studencki Abacus, a pózniej wspólnie z Maciejem Wojtyszko i Marcinem Wolskim przygotowywal spektakle w Stodole. Wspólzalozyciel Kola Twórców Niezaleznych. Po 1989 roku wspólpracowal z "Tygodnikiem Literackim", telewizyjnym "Pegazem" I Redakcja Muzyki Powaznej TV. W latach 1995 - 98 byl dyrektorem Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Wspólczesnej Warszawska Jesien. Od blisko 30 lat wspólpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Autor Wielu Piosenek i muzyki do przedstawien teatralnych i filmów. Prezes Zwiazku Kompozytorów Polskich.

home

na góre strony...